Pierwszą najważniejszą rzeczą którą trzeba zrobić zanim przystąpimy do zmiany opatrunku to umycie rąk.
Tatuaż jest świeżą raną dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność i higienę aby nic niepożądanego nie dostało się do niego.
A więc, jeżeli umyliśmy rączki…

Przygotowujemy sobie ręcznik papierowy (jednorazowy! -wole dodać dla pewności, nie używamy zwykłych ręczników bawełnianych ze względu na higienę). Zdejmujemy folię które została założona w studiu przez tatuażystę. Robimy to powoli i delikatnie gdyż skóra w tym miejscu jest podrażniona. Folię wrzucamy do kosza (lub dajemy na bok umywalki aby nie brudzić dodatkowo rąk). Bierzemy wcześniej przygotowany ręcznik papierowy, zwilżamy go wodą i delikatnie przemywamy cały tatuaż.
*Jeżeli tatuaż jest duży, najlepiej będzie użyć kilku ręczników żeby dokładnie zmyć nadmiar tuszu i osocza które zatrzymały wam się pod folią.
Do przemycia można użyć mydło hipoalergiczne lub mydełko przeznaczone typowo do przemywania tatuaży (niektórzy producenci kosmetyków do pielęgnacji mają w swoich ofertach także mydełka), natomiast nie jest to konieczne i zwykła woda w zupełności wystarczy ; )

Po przemyciu tatuaż należy osuszyć. Do tego również będzie wam potrzebny ręcznik papierowy. Bierzemy go i przyklepujemy miejsce w którym znajduje się tatuaż (nie pocieramy gdyż to może spowodować większe podrażnienia).

Tak przemyty i osuszony tatuaż smarujemy cienką warstwą maści przeznaczonej do smarowania tatuażu (np. Love Ink, Skin Project) lub ewentualnie można użyć maści „bepanthen” dostępnej w aptekach. (tutaj będzie post poświęcony maściom). Bierzemy trochę maści na czysty paluszek i smarujemy tatuaż po całości. Jeśli wzięliśmy za mało maści, to drugim paluszkiem dobieramy trochę maści i smarujemy.

Po posmarowaniu tatuażu czekamy około 10-15 min i zakładamy świeżą folię (jest to zwykła folia spożywcza), możemy użyć dodatkowo plastra bawełnianego aby folia nam się nie przemieszczała.

Taki opatrunek zmieniamy co 3-4 godzinki, za każdym razem uprzednio myjąc ręce i powtarzając wszystkie punkty od zdjęcia folii aż po założenie nowej.
Folie używamy przez pierwsze 24h, pamiętając aby co 3-4h ją zmieniać.
*Osoby posiadające duży tatuaż powinny wydłużyć używanie folii do 3 dni !

„A mogę się wykąpać?” – oczywiście xd Pamiętać należy jednak o tym aby nie kierować strumienia wody bezpośrednio na tatuaż i nie przemywać go żadnym żelem pod prysznic, mydłem lub innym kosmetykiem używanym do mycia ciała.

Po kąpieli możecie tylko przemyć i posmarować tatuaż bez używania folii, gdyż noc jest odpowiednią porą aby tatuaż pooddychał z dostępem powietrza. Zanim położycie się spać, dobrze byłoby abyście przebrali pościel na świeżą.
Jeżeli macie zwierzaki w domu to przez pierwszą noc (jeśli tatuaż nie jest duży) śpijcie z folią, tylko nie nastawiajcie budzika w nocy żeby przemyć i posmarować tatuaż xd Nic się nie stanie jak przez noc nie zmienicie opatrunku.

Rano po przebudzeniu przemyjcie i posmarujcie tatuaż, użyjcie folii jeśli to konieczne.

Po upływie 24h folii nie musicie już używać ale wciąż przez kolejne 2 tygodnie należy przemywać i smarować tatuaż co 3-4 godziny.

 • Wydzielina pod folią.
  Świeży tatuaż jest ramą która przez pewien czas będzie „pracowała”. Mam na myśli to, że nasz organizm poprzez ranę będzie pozbywał się nadmiaru tuszu i osocza, w niektórych przypadkach także i trochę krwi. To właśnie to zatrzymuje się pod folią założoną na tatuaż ponieważ nie mają innej „drogi ucieczki”. Po przemyciu, tatuaż powróci do poprzedniego stanu ; )
 • Ile maści użyć?
  Dobrze jest posmarować tatuaż cienką warstwą (ciężko dokładnie powiedzieć ile to jest xd) Nie może być maści za mało aby za szybko nie wytarła się w ubranie, co będzie skutkowało tym, że tatuaż będzie suchy, będzie bolał i swędział. Pojawią się strupki które później już ciężko będzie dobrze wygoić i często taki tatuaż będzie trzeba w pewnych miejscach poprawiać.
  Z drugiej strony nie może być jej też za dużo gdyż można w ten sposób zapchać ranę którą jest tatuaż, co może spowodować problemy z gojeniem czy wydłużony czas regeneracji uszkodzonego naskórka.
 • Łuszczenie się naskórka.
  Zazwyczaj po 3-5 dniach od zrobienia tatuażu następuje łuszczenie. Ma się wrażenie, że tatuaż zrobił się taką jakby skorupką lub jest wypukły pod palcem i podczas przemywania i smarowania on się „kruszy” XD
  Ogólnie łuszczenie jest rzeczą naturalną, gdyż naskórek który został uszkodzony podczas tatuowania będzie zarastać nowym. To właśnie ten stary naskórek się łuszczy. Należy pamiętać aby go nie drapać by nie zrobić w ten sposób ubytków w tatuażu!
  Podczas przemywania i smarowania naskórek w swoim tempie sam zejdzie, nie pomagajcie mu w tym.
 • Swędzenie tatuażu.
  Po złuszczeniu lub jeszcze w jego trakcie tatuaż może swędzieć – ba, na pewno będzie swędział xd Tak jak nie drapiemy tatuażu podczas łuszczenia, tak samo nie drapiemy do podczas swędzenia. Można w ten sposób podrażnić sobie jeszcze bardziej skórę, może powodować to większy ból i dyskomfort. Najlepiej wtedy przemyć i posmarować tatuaż, gdyż bardzo często skóra zaczyna nas bardziej swędzieć, kiedy jest sucha. Można podrapać się gdzieś koło tatuażu, jednak trzeba być wtedy ostrożnym.
 • Zaczerwienienie i podwyższona temperatura.
  Tatuaż jest ingerencją w skórę, więc wiadome jest że kilka godzin lub kilka dni po zrobieniu tatuażu skóra w tym miejscu będzie czerwona, podrażniona a czasem nawet mogą pojawić się siniaki. Tak samo może wtedy wystąpić stan podgorączkowy, czyli inaczej naturalny stan zapalny. Nasz organizm w tym momencie stara uporać się z substancją obcą (tuszem) w naszym organizmie podwyższając temperaturę ciała (czy w miejscu tatuażu), zwiększając jednocześnie przepływ krwi i ułatwiając białym krwinkom walkę z tą substancją.
  Im mniejszy tatuaż tym szybciej organizm sobie poradzi. Najczęściej już na następny dzień powinniśmy czuć się dobrze, jednak taki stan może utrzymywać się do kilku dni po zrobionym tatuażu.

! Jeśli tatuaż jest w ciężko dostępnym dla Was miejscu (na przykład na plecach) dobrze jest poprosić kogoś o pomoc. W takim przypadku bezpiecznie jest aby druga osoba umyła ręce i założyła rękawiczki jednorazowe (bezpudrowe). Pamiętajmy żeby minimalizować ryzyko kontaktu z czyjąś krwią używając rękawiczek ; )

Czego nie robimy ze świeżym tatuażem?
– nie pijemy alkoholu przez 3 dni
– nie moczymy tatuażu (basen, długie kąpiele w wannie, nad jeziorem, morzem itp.) przez 4 tygodnie
– nie chodzimy na saune i solarium przed 4 tygodnie
– nie wystawiamy świeżego tatuażu na słońce przed 4 tygodnie
– rezygnujemy z ćwiczeń na około 1 tydzień

W lecie lub mając okazję wyjścia na słońce smarujcie tatuaż kremem z filtrem, najlepiej 50 ; )

Recommended Articles