Sadzenie mango z pestki

Tym razem dość nietypowo xd

Jako że uwielbiam mango i roślinki, to stwierdziłam że będzie to dobry pomysł taki „luźny” post.
Będzie to moje pierwsze sadzenie pestki mango więc dokładnie nie wiem co z tego będzie. Mam nadzieję że wyrośnie.
Jeżeli będzie ktoś zainteresowany tematem, to zapraszam do dalszej części wpisu, w której będę opisywała jak to robię krok po kroku, dam kilka informacji i wskazówek jak i linki z których korzystałam : )

Mango 🥭 – owoc o cudownie słodkim smaku, bogaty w witaminy i minerały.
– Owoc mango jest na ogół wydłużony i spłaszczony.
– Skórka mango jest cienka i gładka, lecz twarda – usuwa się ją przed zjedzeniem.
– Kolor skórki w zależności od gatunku i odmiany może być: zielony, żółty, różowy, czerwony lub fioletowy.

Jaki owoc wybrać?
Najlepiej kupić już dojrzałe mango. Ja, w sumie to Adrian, kupił na pół dojrzałe w warzywniaku ale mango z marketu też jest dobre.*
Jeżeli mango nie jest dojrzałe – czyli nie jest miękkie i ma w połowie zieloną skórę – dobrze będzie położyć je koło bananów i zostawić na kilka dni. Po tym czasie powinno nabrać pięknego czerwono-żółtego koloru.
Wtedy takie mango można zjeść ze smakiem a pestkę odłożyć na bok : )
*moim zdaniem najlepsze marketowe mango jest w Lidlu. Ma bardzo intensywny zapach i smak, jest mega słodkie i ma dużo soku który podczas jedzenia cieknie po brodzie i palcach xd

Można posadzić pestkę z niedojrzałego owocu ale roślinka która wyjdzie nie będzie tak silna.
Dojrzałe owoce mają większe prawdopodobieństwo kiełkowania ; )

pestka mango

Kiedy już mamy naszą pestkę, trzeba będzie ją delikatnie otworzyć od boku.
Na pierwszym zdjęciu widać że pestka ma taki jakby „dziubek”. To będzie nasza góra pestki od której trzeba zacząć delikatne otwieranie aby dostać się do nasiana.
! Trzeba bardzo uważać aby robić to powoli, gdyż nasiono które jest w środku jest duże i można je bardzo szybko uszkodzić.

Gdy już wydostaniemy nasiono na zewnątrz, trzeba przygotować mu ziemię w której spędzi kolejne 1,5-2 lata : )
Najlepiej aby doniczka była większa, 14-16 cm średnicy. Tak jak napisałam wcześniej nasionko spędzi tam trochę czasu a nie można go przesadzać kiedy będzie miało załóżmy dwa listki bo może źle to znieść. Dlatego najbezpieczniej będzie wsadzić je do większej doniczki.
Najlepsza ziemia do mango będzie to ziemia ogrodowa wymieszana z torfem (i perlitem dla lepszej przepuszczalności). Ja nie miałam torfu xd wymieszałam zwykłą ziemię z perlitem i posadziłam tam nasionko.
! Pamiętajmy aby na spodzie między doniczką a osłonką zrobić drenaż aby nadmiar wody nie zatrzymywał się na dnie bo może spowodować to gnicie roślinki. Ja podsypałam od spodu trochę keramzytu : )

Teraz tak, tą dupką która była u góry (zdjęcie pierwsze) dajemy na ziemię. To właśnie od tej strony nasionko zacznie wypuszczać korzenie.
Nasionko możemy położyć na płasko, na wprost lub bokiem – samą krawędzią w stronę ziemi, a swoją położyłam na płasko. Przez to że jest to małe nasionko, przysypujemy je ziemią do połowy. Gdyby nasionko było większe, wtedy do ziemi wsadzamy 1/3 nasionka.
Kiedy roślinka podrośnie i zabierze już wszystkie zgromadzone substancje z nasionka, to zeschnie i odpadnie po około roku.

Podlewanie:
Kiedy nasionko jest posadzone „na świeżo”, można normalnie je podlewać, natomiast kiedy zacznie wypuszczać roślinkę, wtedy trzeba ograniczyć podlewanie do minimum. Mango nie lubi mieć mokrej ziemi, lepiej dla niego kiedy ziemia z wierzchu jest lekko sucha ale nie przesuszona. Ma ono bardzo delikatne korzenie więc wilgoć lub nadmiar wody może doprowadzić do ich gnicia.

Nawożenie:
Mango nawozimy nie wcześniej jak rok od posadzenia. Najlepiej poczekać aż nasionko całkowicie wyschnie i odpadnie, bo to z niego czerpie energię która pomaga mu rosnąć, więc nawożenie przed odpadnięciem nasionka będzie bezcelowe.

Warunki klimatyczne:
Tu możemy mieć trochę pod górkę. Pierwszą zimę roślinka może przejść źle, to znaczy mogą schnąć i opadać mu liście lub może całkowicie paść. Jest to związane z tym, że mango to roślina tropikalna która potrzebuje ciepła i wilgotności. Nie znosi ona suchego powietrza (które dają kaloryfery w okresie grzewczym).
Najlepiej zrobić jej mini szklarnie w której będzie miała o wiele lepsze warunki do przetrwania. Będzie tam odpowiednia wilgotność i jeżeli postawicie je blisko kaloryferów to temperatura też powinna być dobra : )
Kolejne zimy nie będą tak ciężkie dla roślinki. Sama zastanawiam się jak to będzie z tą szklarenką xd

Ok, to chyba tyle w temacie. Dodaję Wam link do filmiku na yt w którym jest dokładnie wszystko pokazane i na którym się wzorowałam sadząc moje mango

https://www.youtube.com/watch?v=zqsbMPadyWk&ab_channel=Ukidi-Ro%C5%9BlinytropikalneVblog

oraz link to ogólnej wiedzy o samym mango (z tej strony wzięłam tylko to, jednak instrukcja podana na tej stronie tez jest ładnie opisana i można posadzić mango według informacji tam zawartych)

https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/957-krok-po-kroku-uprawa-mango-z-pestki

Życzę Wam miłej zabawy z Waszym mango 🥭

Recommended Articles